Strona główna | Kontakt
E-mail  Hasło
» Zapomniałem hasła » Załóż konto
Historia Zakonu
Historia Rady 14001
Władze
Rycerze
Obecna działalność
Wiadomości i wydarzenia
Darczyńcy
Galeria zdjęć
Dobra książka
Artykuły
Zadaj pytanie
Zobacz również
Kontakt
Dla Rycerzy / Zaloguj się!

Na początku było Słowo a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. (J,1-14)


Są takie chwile, pisał Fiodor  Dostojewski „gdy odczuwa się obecność odwiecznej harmonii”. Wszystko wypełnia „straszliwa  jasność i bezgraniczna radość”. 

                                                In principio erat Verbum

 

Są takie chwile, pisał Fiodor  Dostojewski „gdy odczuwa się obecność odwiecznej harmonii”. Wszystko wypełnia „straszliwa  jasność i bezgraniczna radość”.

„Słowo stało się ciałem”. Bóg nieskończony, druga osoba Trójcy Świętej – Jezus Chrystus przychodzi do człowieka nie w mocy i majestacie,  nie w przepychu -  ale jako człowiek i to najuboższy - najuboższy z ubogich. Bóg schodzi do nas i przyjmuje wszelkie ograniczenia ludzkiej natury - ciało, czasowość, podatność na choroby i na śmierć. Nie  wybiera na swoje przyjście jednej z wielkich stolic jakimi w  tamtym czasie były Rzym, Aleksandria czy Jerozolima ale małe miasteczko - Betlejem - najmniejsze pośród miast Judy. Wybiera to co najmniejsze pośród wszechświata i rodzi się na ziemi w żłobie.

„Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli”. To zdanie z prologu świętego Jana, może boleć i zakłócać naszą świąteczną radość, ale prawda jest taka, że Boga, który przychodzi do nas można odrzucić i to odrzucenie wpisuje się również w historię człowieka, odrzuconych miłości, być może porzuconych żon i mężów, zostawionych przyjaciół, bliskich, rodziców, rodzeństwa, tych którym winniśmy naszą miłość. Tak nasze postawy wpisują się  w historię  odrzuconej największej Miłości - Boga. Jednak jak pisze święty Paweł:  „Chrystus przyszedł na świat zbawić grzeszników, spośród których ja jestem pierwszy” (1 Tym.1,15).

„Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego”. Bóg daje moc, aby przekraczać  nasze ludzkie ograniczenia , pychy, samozadowolenia, nasz egoizm. Przyjęcie Boga, który stał się jednym z nas uwalnia od tego wszystkiego, pozwala być ludźmi szczęśliwymi i w pełni zrealizowanymi tam gdzie jesteśmy. To dzięki przyjęciu takiego Boga wielu z nas kobiet i mężczyzn może wykonywać najbardziej służebne  zawody na świecie.

W noc Bożego Narodzenia  jakże wymownie  zabrzmią  słowa   w wyznaniu  wiary:

Wierzę w Jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem . ( credo nicejsko- konstantynopolskie).

Odwieczne  słowo  Boga stało się Ciałem.  Radosnych i pięknych Świąt!

Józef Luberda.[1] Łac. Na początku było słowo

 Powrót Drukuj
Prześlij znajomemu

857 wyświetlenia od 14 Grudnia 2017

Copyright © Knights of Columbus 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Patrz na Prywatność i warunki obsługi żeby uzyskać szczegółowy opis.

Wykonanie strony - m@tinternet Zakopane.