Strona główna | Kontakt
E-mail  Hasło
» Zapomniałem hasła » Załóż konto
Historia Zakonu
Historia Rady 14001
Władze
Rycerze
Obecna działalność
Wiadomości i wydarzenia
Darczyńcy
Galeria zdjęć
Dobra książka
Artykuły
Zadaj pytanie
Zobacz również
Kontakt
Dla Rycerzy / Zaloguj się!

Cur Deus Homo? Na początku było Słowo,

a Słowo było u Boga,

i Bogiem było Słowo.

Ono było na początku u Boga.

Wszystko przez Nie się stało,

a bez Niego nic się nie stało,

co się stało.      (J.1, 3)                        


Cur Deus Homo?[1]

 

Po wielu wiekach od stworzenia świata… Trzynaście wieków po wyjściu Izraelitów z Egiptu … w 752 roku od założenia Rzymu … w 42 roku panowania cesarza Augusta, Jezus Chrystus, odwieczny Bóg i Syn odwiecznego Boga, poczęty z Ducha Świętego, po 9 miesiącach urodził się w Betlejem, w ziemi Judy z dziewicy Maryji i stał się człowiekiem. „Słowo stało się ciałem”. „Kto chciałby  spać tej nocy, kiedy budzi się cały kosmos” – wołał ojciec Kościoła Efrem Syryjczyk około roku 350 – „… tej nocy , gdy sam Bóg stał się tym co stworzył: człowiekiem.”

 Na temat żadnego innego wydarzenia  nie napisano tylu pieśni, wierszy, hymnów i opowiadań. Zbigniew Herbert w „ Rozmyślaniach o Ojcu” Pana Cogito ,  mówi o Jezusie: „urodził się po raz drugi drobny bardzo kruchy/o skórze przeźroczystej chrząstkach bardzo nikłych/ pomniejszył swoje ciało abym mógł je przyjąć/ w nieważnym miejscu jest cień pod kamieniem”. Trudno uwierzyć  w takie uniżenie nieskończonego Boga.

            Kiedy w stajni betlejemskiej Matka Najświętsza rodziła bezbronne Niemowlę,  została objawiona niepojęta przez ludzki rozum tajemnica miłości i miłosierdzia Boga. Dotąd nikt  nie odważył się pomyśleć  o Bogu, którego mocą jest  jedynie siła miłości. Chcemy to zrozumieć i jakoś uchwycić ten fakt miłosnej racji.  „ Dlaczego  Bóg opuścił śliczne niebo i obrał barłogi”? „Bóg się umniejsza się abyśmy mogli Go pojąć”. Tę moc miłości można pojąć tylko wtedy  gdy wielkość Wielkości przyoblecze się w małość. Z wielkiego w małe - z małego w jeszcze mniejsze. Z wszechświata na pyłku uniwersum - Ziemi. Na Ziemi w małym bezbronnym narodzie, w zagubionej i nieznanej mieścinie - w Betlejem, na jego przysiółku, na czymś najmniejszym – w grocie ze żłobem.   Benedykt XVI   w noc wigilijną  24 grudnia 2006 roku wygłosił następujące słowa:” Znakiem  Boga jest prostota. Znakiem Boga jest dziecko Znakiem Boga jest to, że On dla nas staje się mały. To jest Jego sposób panowania. On nie przychodzi z zewnętrzną mocą i przepychem. Przychodzi jako dziecko - bezbronne potrzebujące naszej pomocy … . On prosi o naszą miłość… On już nie jest daleko. Nie jest nieznany …  Nie jest nieosiągalny dla naszego serca. Dla nas stał się Dzieckiem i tak usunął wszelką dwuznaczność. Stał się naszym bliźnim, uzdrawiając w ten sposób  także obraz człowieka, który często jawi się nam  tak mało pociągający. Bóg stał się dla nas darem ofiarował samego siebie.”

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: Syn Boży stał się prawdziwie człowiekiem, pozostając prawdziwie Bogiem. Jezus Chrystus  jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem (KKK,461). On nie tylko „był” ale jest „ jednym z nas”. Wie jak to być człowiekiem. Doświadczył tego, doznał wszystkiego co ludzkie, czuł zmęczenie, ból, cierpienie jak każdy z nas. Wcielił się, stał się człowiekiem. Bóg przyjął ludzkie ciało. Jeden ze wczesnochrześcijańskich pisarzy Anzelm  z Canterbury, w tytule swojego dzieła zapytał wprost: „Cur Deus Homo?” (dlaczego Bóg stał się człowiekiem?).  Jezus Chrystus – nie stał się człowiekiem tylko „na chwilę”, to jest na czas swojego ziemskiego życia. Nie, On – Bóg – pozostaje człowiekiem, tak bliskim każdemu już na całą wieczność. Prawosławny teolog Paul Evdokimov mówi:” Bóg stał się człowiekiem,  aby  człowiek  mógł stać się Bogiem”.  

 „A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę.”(por. J.1.18.) Kolejne w naszym życiu Święta Bożego Narodzenia, powinny w nas raz jeszcze wzbudzić  zachwyt i najgłębsze zadziwienie z tajemnicy Wcielenia. Warto się zadziwić – Bóg stał się człowiekiem, abym ja stał się  ……….

                                

    Józef B. Luberda

 [1] dlaczego Bóg człowiekiem?

 

Powrót Drukuj
Prześlij znajomemu

1902 wyświetlenia od 16 Grudnia 2016

Copyright © Knights of Columbus 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Patrz na Prywatność i warunki obsługi żeby uzyskać szczegółowy opis.

Wykonanie strony - m@tinternet Zakopane.